Nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigaliojo esminiai Darbo kodekso pakeitimai, kurie reikšmingai papildė reikalavimus darbdaviams dėl smurto ir priekabiavimo prevencijos darbo vietoje. Jie taip pat buvo papildyti Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) vyriausiojo darbo inspektoriaus įsakymu bei Addministracinių nusižengimų kodekso (ANK) pakeitimais. Pateikiame Jums svarbiausius pakeitimus:
Smurto ir priekabiavimo apibrėžimų patikslinimas
Naujojoje kodekso redakcijoje smurtas ir priekabiavimas (įskaitant darbdavio – tiek fizinio, tiek juridinio asmens vadovo – taikomą elgesį) aiškiai draudžiami. Taip buvo pašalintos galimos buvusios spragos, kuriose atsakomybė galėjo būti ribota, ir užtikrinama, kad net jei įmonėje yra įgyvendintos prevencijos priemonės, negalėtų būti toleruojamas netinkamas elgesys darbo vietoje.
Smurto ir priekabiavimo darbe prevencijos priemonių aprašas
Įsigaliojo naujas Smurto ir priekabiavimo darbe prevencijos priemonių aprašas, kuris daug aiškiau nei iki šiol nustatė konkrečių būtinų prevencijos priemonių sąrašą ir jų įgyvendinimo tvarką. Pagrindinės įvardintos būtinosios priemonės – įmonės privalo ne tik turėti prevencijos vidaus tvarkos dokumentus, bet ir užtikrinti bei įrodyti periodinius mokymus esamiems (kas 3 metus), neatvykusiems į mokymus (per 5 darbo dienas) ir naujai priimamiems (per 1 mėnesį nuo priėmimo į darbą) darbuotojams, supažindinti darbuotojus su jų teisėmis ir pareigomis bei nustatyti greitas bei veiksmingas pranešimų nagrinėjimo procedūras.
Griežtesnė atsakomybė ir sankcijos
Kartu priimti ANK pakeitimai darbdaviams fiziniams asmenims, darbdavių juridinių asmenų vadovams numato didesnes baudas – nuo 500 iki 3000 eurų – už smurto ir priekabiavimo prevencijos priemonių nevykdymą arba pažeidimus. Šis įstatymų leidėjų žingsnis siunčia aiškų signalą, kad tokius pažeidimus norima susvarbinti bei ištraukti į dienos šviesą ir, kad atitinkamai priežiūros institucijos griežtins jų kontrolę.
Valstybinės darbo inspekcijos vaidmuo
VDI atstovai akcentuoja, kad užtikrinti saugią, orią ir sveikai veikiančią darbo aplinką yra abipusis įsipareigojimas. Be formalių dokumentų, svarbu, kad praktiniai veiksmai – pavyzdžiui, reguliarūs darbuotojų mokymai, aiškios vidinės politikos ir veiksminga skundų nagrinėjimo sistema – būtų nuosekliai įgyvendinta. Tai padės išvengti tiek fizinio, tiek psichologinio smurto bei priekabiavimo
Apibendrintai
Šiais pakeitimais įstatymų leidėjai siekia įpareigoti darbdavius užtikrinti, kad kiekvienas darbuotojas darbo vietoje jaustųsi saugus ir gerbiamas. Griežtesnėmis sankcijomis ir aiškesnėmis prevencijos priemonėmis siekiama ne tik užkirsti kelią smurtui ir priekabiavimui, bet ir skatinti darbdavius kurti teigiamą organizacinę kultūrą, kurioje nebūtų toleruojamas bet koks netinkamas elgesys.
UAB Sabelija specialistai,