Kokybės vadybos sistemos
Kuo galime padėti
Sudiegsime ISO standartus
ISO – tai nepriklausoma nevalstybinė tarptautinė organizacija, vienijanti 163 pasaulio valstybių standartizavimo centrus.
Jos kuriami tarptautiniai standartai leidžia suprasti produktus, paslaugas ir sistemas bet kuriame pasaulio krašte vienodai, užtikrinant jų kokybę, saugą bei efektyvumą. Tai pažymėta ir pavadinime ISO – išvertus iš graikų kalbos (isos) reiškia vienybę. Tokie standartai yra pagrindiniai tarptautinių įmonių veiklos įrankiai.
Nuo ISO organizacijos įkūrimo pradžios 1947 metais iki dabar išleista virš 21918 tarptautinių standartų, kurie apima beveik visus technologijų ir gamybos aspektus. Dažniausi standartų pavyzdžiai: popieriaus dydžio standartai (A4; A3 ir t.t.), banko kortelių dydžio ir techniniai standartai, jūrinių konteinerių techniniai standartai ir dar daug kitų.
ISO standartai kuriami tik tada, jei tam yra poreikis, standartas nekuriamas, jei jo kūrime nedalyvauja visos suinteresuotos pusės. T.y. verslas, vyriausybės, vartotojų sąjungos, mokslo institucijos, nevyriausybinės organizacijos ir kt. Todėl standartai visada yra praktiški ir nesudėtingai pritaikomi įvairiose įmonėse.
Pagrindinės naudos:
- Konkurencingumas – pasaulinio lygio produktai ir paslaugos pripažįstamos visose šalyse.
- Mažinamos sąnaudos – nereikia išradinėti dviračio, viskas pateikiama taip kaip priimta, pasinaudojant ilgalaikėmis pasaulinėmis praktikomis.
- Suvienodinti reikalavimai – skirtingų šalių institucijos naudoja ir taiko tuos pačius reikalavimus.
- Saugesni ir patikimesni produktai bei paslaugos galutiniams vartotojams.
Dažniausi Lietuvoje ir pasaulyje - ISO 9001 kokybės vadybos ir ISO 14001 aplinkosaugos standartai yra flagmanai ir ISO šeimoje:
ISO 14001:2015
2015 metais atnaujintas aplinkosaugos vadybos standartas skirtas įmonėms, kurios nori atsakingai valdyti savo įsipareigojimus aplinkai. Standartas susideda iš tokių įrankių kaip sričių auditai, komunikavimo schemos, ženklinimas ir produkto gyvenimo ciklo analizės.
Standartas gali būti įdiegtas bet kokios veiklos srities ar sektoriaus įmonei. Įmonės įsidiegusios ISO 14001:2015 gali pateikti įrodymus tiek viduje, tiek ir išorėje, kad įmonės poveikis aplinkai yra matuojamas ir nuolatos gerinamas.
ISO 9001:2015
Tai 2015 metais atnaujintas kokybės vadybos standartas. Standartas suteikia įrankius ir gaires įmonėms, kurios turi užtikrinti, kad jų produktai ir paslaugos nuolatos atitiktų kliento keliamus reikalavimus. Taip pat tokioms įmonėms, kurios nori nuolatos gerinti kokybinius paslaugos ar prekės aspektus.
Šis standartas taip pat plačiai naudojamas kaip pagrindas kitiems kokybės srities ISO standartams (medicinos įrangos, benzino ir dujų panaudojimo, programų kūrimo ir kitose srityse).
ISO „vienijantys“ standartai padeda šiuolaikinėms įmonėms lengviau valdyti ir efektyvinti gamybos ir paslaugų teikimo procesus pasinaudojant pasaulinėmis praktikomis. Praktiškai ir kokybiškai įdiegti standartai puikiai dera su kitomis pasaulinėmis kokybės ir efektyvumo vadybos praktikomis tokiomis kaip LEAN ar TQC ir gali būti ilgai ieškotas raktas į geresnę galutinę paslaugą svarbiausiam kiekvienos įmonės „akcininkui“ – klientui.
Aplinkosaugos vadybos sistema pagal ISO 14001 standartą
- parengiame ir koreguojame procedūras, susijusias su aplinkosaugos aspektais, teisiniais reikalavimais ir kitas;
- sudarome įstatymų bei kitų teisės aktų, susijusių su įmonės veikla aplinkosaugine prasme, sąrašą, sekame pakeitimus, parengiame pakeitimų komentarus;
- sudarome aplinkosaugos aspektų sąrašą, nustatome reikšmingus aspektus;
- parengiame aplinkosaugos aspektų monitoringo ataskaitas pagal nusistatytą periodiškumą;
- dalyvaujame ISO vidaus ir išorės auditų patikrinimuose;
- teikiame kitas paslaugas, susijusias su standartu pagal įmonės poreikius.