Kokybės ir informacijos telefonas8 700 77017

DISKUSIJOMIS APIPINTAS NAUJASIS DARBO KODEKSAS - PRIIMTAS

Naujasis darbo kodeksas (DK) – daug diskusijų ir povandenių srovių sukėlęs dokumentas, kuris vakar, po ilgų svartymų, galiausiai buvo patvirtintas Seimo. Nepaisant Prezidentės veto, sugrąžinus kodeksą pakartotiniam svarstymui, už jo priėmimą pasisakė 74 Seimo nariai. Prieš balsavo 39, dar 10 susilaikė. Prezidentė naująjį DK privalo pasirašyti per 3 dienas. Jis įsigalios nuo kitų metų pradžios.
 
Nuomonės išsiskyrė
 
Šių metų balandį Seime pradėtas svarstyti, dar pernai Vyriausybės pateiktas, socialinis modelis sulaukė begalės diskusijų ne tik tarp parlamento narių, bet ir visuomenėje. Vieni jį vertino teigiamai ir tikino, jog tai yra teisingiausias ir tiesiausias kelias į lankstesnius darbo santykius, kiti – kad toks dokumentas tik pablogins dirbančiųjų padėtį.
Prezidentės išsakyta nuomonė – naujasis darbo kodeksas nusveria balansą į darbdavių pusę. Tam pritarė ir darbuotojų profsąjungos. Kitokią nuomonę išreiškė verslininkus vienijančios organizacijos – vadovybės pastabos neužtikrina pakankamo darbo santykių lankstumo. Kaip vienam dienraščiui teigė vyriausybės vadovas, „darbo santykių reforma yra investicija į našesnį ir geriau atlyginamą darbą, į naujas darbo vietas, tarptautinį pripažinimą, nes reforma leis įgyvendinti ir tarptautinių institucijų reikalavimus“. Tuo tarpu šalies ekonomistai nėra nusitikę taip optimistiškai. Jų teigimu, dabar daugelio darbuotojų laukia sunkesni laikai, nes didnant darbo santykių lankstumą būtina didinti ir dirbančiųjų saugumą, ko naujajame modelyje pasigendama.
 
Seimo priimtas darbo kodeksas – pagrindiniai pokyčiai
 
  1. 28 kalendorinių dienų atostogas keičia 20 darbo dienų atostogos
  2. Per metus bus leidžiama dirbti net 60 valandų ilgesnius nei iki šiol viršvalandžius (180 val.). Už juos darbdavys atsiskaitys arba pinigais, arba atostogomis, ko iki šiol nebuvo.
  3. DK išlieka „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“
  4. Terminuotas darbo sutartis nuolatiniam darbui bus leidžiama sudaryti net ir tada, jeigu dėl to darbuotojai ir darbdaviai nesusitars kolektyvinėje sutartyje.
  5. Darbuotojo atleidimas darbdavio iniciatyva: atleidus vienerius ar daugiau metų vienoje vietoje dirbusį asmenį, darbdavys privalės jam sumokėti išeitinę išmoką, kurios dydis – du vidutiniai darbo užmokesčiai. Dirbantiems iki vienerių metų priklausys puses darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, o dirbandiems 5 metus ir daugiau numatyta papildomai mokėti kompensacijas iš specialiai sukurto Ilgalaikio darbo išmokų fondo.
  6. Kai darbo sutartis nutraukiama darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, darbuotojas turės būti įspėjamas prieš vieną mėnesį iki atleidimo, o išdirbus trumpiau negu vienerius metus, – prieš dvi savaites. Šie terminai bus dvigubinami darbuotojams, kurie augina vaiką iki 14 m. ir kuriems iki pensijos likę mažiau kaip 5 m., trigubinami – jei iki senatvės pensijos lieka mažiau kaip 2 m., taip pat neįgaliesiems.
  7. Šalių susitarimu bus galima nutraukti darbo sutartį „su nėščia darbuotoja jos nėštumo laiku ir iki jos kūdikiui sukaks 4 mėn.“. DK pažymima, kad „nuo darbdavio sužinojimo apie darbuotojos nėštumą dienos iki jos kūdikiui sukaks 4 mėn., darbdavys negalės įspėti nėščios darbuotojos apie būsimą darbo sutarties nutraukimą ar priimti sprendimą nutraukti darbo sutartį kitais pagrindais“.
  8. „Tuščios darbo sutartys“ – įpareigojimas tokias sutartis turintiems darbuotojams atlikti numatytąsias funkcijas „darbdavio kvietimu“. Darbuotojas, pasirašęs tokią sutartį, turės išdirbti mažiausiai 8 valandas per mėnesį. Negavus darbdavio kvietimo, jam turės būti sumokėtas atlyginimas už 8 darbo valandas.
  9. Numatytos devynios skirtingos darbo sutarčių rūšys: įtvirtintos laikinosios, projektinio, darbo vietos dalijimosi, nenustatytos apimties, pameistrystės darbo, darbo keliems darbdaviams sutartys ir kt. Išliks sezoninės darbo sutartys, tačiau atsisakyta trumpalaikių darbo sutarčių.
  10. DK reikalaus privalomai steigti darbo tarybas kolektyvuose, kuriuose nėra profsąjungų. Iki šios jos buvo formuojamos savanoriškai arba susitarus darbdavių ir darbuotojų atstovams.
 
Atsakymai į rūpimus klausimus – „Sabelijoje“
 
Nerimas ir daugybė klausimų dabar kyla kone kiekvienam šalies gyventojui: kas mūsų laukia toliau, kaip naujasis DK pateis mūsų gyvenimus ir kam, vis dėlto, jis bus naudingiausias? Nušviesti susidariusią padėtį ir laukiančius pokyčius visada pasiruošusi konsultacinė kompanija „Sabelija“, kurios ilgametę patirtį turintys specialistai atsakys į visus rūpimus klausimus. Ne vienerius metus darbo teisės srityje dirbantys profesionalai yra pasiruošę suteikti visą aktualiausią informaciją seminarų ar individualių konsultacijų metu. Nelikite nežinioje – klauskite, domėkitės ir išgirskite nūdienos aktualijas iš tikrų žinovų lūpų.
 
 
Jovita Lukičiova

KONTAKTAI


Registracijos adresas: Rūtų g. 4/Alyvų g.2,
Klaipėda LT-91208
Telefonas (8-46) 382 000
Juridinio asmens kodas 240887380
PVM mokėtojo kodas LT408873811

VILNIAUS SKYRIUS


Ukmergės g. 120, Vilnius („Baltic Hearts“ verslo centras, A korpusas)
Telefonas (8-5) 275 8866
El. paštas vilnius@sabelija.lt

KLAIPĖDOS SKYRIUS


Rūtų g. 4, LT-91208 Klaipėda
Telefonas (8-46) 382 000
El. paštas klaipeda@sabelija.lt

KAUNO SKYRIUS


Uosio 10, LT-50133 Kaunas
Telefonas (8-37) 310 410
El. paštas kaunas@sabelija.lt

ŠIAULIŲ SKYRIUS


Pramonės g. 12A, 304 kabinetas, LT-78150 Šiauliai
Telefonas (8-41) 435 399
El. paštas siauliai@sabelija.lt